Rzuty królewskie 2017 (reportaż wideo)

Radosław Stachowiak

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Sportowego Kręglarzy Kościańskich "Jedność", twórca i administrator serwisu www.jednosckoscian.pl - autor poniższego artykułu.
Radosław Stachowiak

34 kręglarzy wzięło udział w „III Turnieju w Kręglarstwie Klasycznym o Mistrzostwo Klubu Towarzystwa Sportowego Kręglarzy Kościańskich Jedność”, który został rozegrany 9-tego grudnia 2017 roku na torach kręgielni klasycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyniu.

Do walki o miejsca na podium w Rzutach Królewskich stanęło 7 kobiet, 21 mężczyzn, 2 młodzików i czworo dzieci. Startujący w kategoriach młodzików, kobiet i mężczyzn kręglarze wykonywali po 60 rzutów na wcześniej wylosowanym torze, natomiast dzieci oddawały o 30 rzutów mniej od swoich starszych kolegów. Symbolicznym rzutem turniej rozpoczął senior wśród kręglarzy Marian Wojciechowski.

W najmłodszej kategorii wiekowej z wynikiem 78 strąconych kręgli tryumfowała Natasza Gierczyńska, wyprzedzając o 1 kręgiel Tytusa Kollera i o 4 kręgle Oliwię Bobrowską. Na czwartej pozycji uplasował się Szymon Bartkowiak, który strącił 78 kręgli.

W kategorii młodzików z wynikiem 302 punktów zwyciężyła Adrianna Wojciechowska, która wyprzedziła swojego brata Oliwiera Wojciechowskiego o 42 punkty. Adrianna po raz kolejny udowodniła, że stać ją na osiągnie bardzo dobrych wyników i z dużym powodzeniem może rywalizować z pełnoletnimi zawodniczkami.

Wśród pań najlepsza była Galina Paszyńska, która zdobyła 350 punktów. Dziewięć mniej wykulała Dorota Borowiak, a brąz wywalczyła Mirosława Wojciechowska zdobywając 254 punkty. Na miejscach poza podium znalazły się Rita Książkiewicz, Danuta Bartkowiak i Aurelia Stachowiak, które zdobyły odpowiednio 248, 243 i 217 punktów.

W kategorii mężczyzn po raz trzeci z rzędu w rzutach królewskich najlepszy okazał się Marek Borowiak, który strącił 361 kręgli. Na pozostałych stopniach podium stanęli Krystian Książkiewicz, który uzyskał wynik o 12 punktów gorszy od zwycięzcy i prezes Jedności Roman Bartkowiak, którego zdobycz punktowa zatrzymała się na 346 strąconych kręglach. Poza pierwszą trójką najlepszych kręglarzy znaleźli się Stanisław Janek, Grzegorz Brodowiak i Sebastian Bartkowiak, którzy zgromadzili kolejno po 329, 320 i 315 punktów.

W finale rzutów koronnych zmierzyli się najlepsi zawodnicy z kategorii kobiet i mężczyzn, którzy oddali po 20 rzutów na wyznaczonych torach. Ostatecznie w pojedynku finałowym zwyciężyła Galina Paszyńska, która uzyskała wynik 104 punktów i wyprzedziła Marka Borowiaka o 14 kręgli. Po podliczeniu łącznej punktacji całego turnieju okazało się, że mimo wypracowanej w pierwszej części zawodów przez Marka Borowiaka jedenastopunktowej przewagi nie udało mu się jej utrzymać. Tym samym Turniej Koronny 2017 z wynikiem 454 punktów wygrała Galina Paszyńska i w nagrodę otrzymała symboliczną koronę.

Podczas turnieju nie zabrakło elementu świątecznego, bowiem po zakończonych rozgrywkach przyszedł czas na podzielenie się opłatkiem i złożenie sobie wzajemnych życzeń z okazji Nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tą część spotkania w gostyńskiej kręgielni poprowadził kapelan kościańskich kręglarzy ksiądz Andrzej Piętka.

Kategoria kobiet /60 rzutów/
I miejsce Galina Paszyńska 350 pkt.
II miejsce Dorota Borowiak 341 pkt.
III miejsce Mirosława Wojciechowska 254 pkt.
IV miejsce Rita Książkiewicz 248 pkt.
V miejsce Danuta Bartkowiak 243 pkt.
VI miejsce Aurelia Stachowiak 217 pkt.

Kategoria mężczyzn /60 rzutów/
I miejsce Marek Borowiak 361 pkt.
II miejsce Krystian Książkiewicz 349 pkt.
III miejsce Roman Bartkowiak 346 pkt.
IV miejsce Stanisław Janek 329 pkt.
V miejsce Grzegorz Brodowiak 320 pkt.
VI miejsce Sebastian Bartkowiak 315 pkt.

Kategoria młodzików /60 rzutów/
I miejsce Adrianna Wojciechowska 302 pkt.
II miejsce Oliwier Wojciechowski 260 pkt.

Kategoria dzieci /30 rzutów/
I miejsce Natasza Gierczyńska 78 pkt.
II miejsce Tytus Koller 77 pkt.
III miejsce Oliwia Bobrowska 74 pkt.
IV miejsce Szymon Bartkowiak 68 pkt.

Finał koronny w kategorii kobiet i mężczyzn /20 rzutów – po 10 na 5 i 6 torze/

Galina Paszyńska uzyskała wynik 60/44 = 104 pkt.
Marek Borowiak uzyskał wynik 47/43 = 90 pkt.