Wyjątkowy jubileusz Romana Bartkowiaka

Radosław Stachowiak

Dnia 20 października 2019 roku, w ramach sprawdzianu formy przed sezonem 2019/2020, na torach kręgielni klasycznej OSiR w Gostyniu odbył się VIII Turniej Miast w Kręglarstwie Klasycznym o Puchar Prezesa TSKK Jedność Kościan. Turniej wyjątkowy, bo zorganizowany z okazji 50-lecia działalności kręglarskiej (1969-2019) najbardziej rozpoznawalnego w Polsce kościańskiego kręglarza Romana Bartkowiaka.

Roman Bartkowiak to osoba wyjątkowa, która dla kościańskiego sportu mimo wielu przeciwności losu zrobiła już bardzo dużo. Swoje pierwsze szlify kręglarskie zdobywał w wieku piętnastu lat w Ognisku TKKF WSS “Społem” Kościan. To z jego inicjatywy pięć lat później (w 1974 roku) przy Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstała młodzieżowa drużyna kręglarska TKKF “Tęcza” Kościan skupiająca w swoich szeregach również dziewczęta. Pierwsze sukcesy międzynarodowe młoda sekcja kręglarska pod opieką trenerską Romana Bartkowiak odniosła 29 i 30 listopada 1975 roku w dwumeczu z drużyną BSG “Empor” Wittenberge. Drużyna “Tęczy” w kolejnych latach zajmowała także czołowe miejsca w rozgrywkach ligi okręgowej. Sam zaś “Bartek” w 1976 roku został mistrzem okręgu juniorów.

W kolejnych latach Roman Bartkowiak odnosił większe i mniejsze sukcesy sportowe. Znaczący jednak dla jego dalszej kariery oraz zaangażowania społecznego był cios, jaki doznała kościańska społeczność kręglarska w 1979 roku, kiedy to zawalił się dach i spaliła się część kręgielni w Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego. Wówczas władze miejskie podjęły decyzję o jej rozbiórce. Kościan, który w tej dyscyplinie stanowił poważny ośrodek w kraju, stracił jedyne zaplecze treningowe. Mimo to grupa kościańskich kręglarzy czynnie uczestniczyła w rozgrywkach ligowych aż do 1989 roku tj. do momentu rozwiązania dwóch sekcji kręglarskich – TKKF “Tęcza” i Sekcji Kręglarskiej “Społem).

“Bartek” nie przestał jednak grać w kręgle i konsekwentnie dąży do wskrzeszenia tej dyscypliny sportu. Znają go wszyscy włodarze Kościana rządzący miastem od 40 lat (od 1979 roku). Wielokrotnie odwiedzał ich w gabinecie, wysyłał pisma, przesyłał dokumenty, przedstawiał koncepcje w sprawie możliwości budowy kręgielni w Kościanie. Na początku XXI wieku przekonał przewodniczących rady osiedli do wprowadzenia w ramach rozgrywek międzyosiedlowych Turnieju Kręglarskiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana, który co roku odbywa się na “obcej” kręgielni w Gostyniu i cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców miasta.

1 maja 2011 roku, również z inicjatywy Romana Bartkowiaka utworzono Towarzystwo Sportowe Kręglarzy Kościańskich „Jedność”, które skupia w swoich szeregach byłych i obecnych zawodowych kręglarzy, a także sympatyków kręgli. Towarzystwo postawiło sobie za cel reaktywację kręglarstwa w Kościanie oraz doprowadzenie razem z władzami miejskimi do budowy kręgielni służącej nie tylko społeczeństwu kościańskiemu (jako miejsce spędzania wolnego czasu), ale również stanowiącej “kuźnię talentów” dla narodowej reprezentacji Polski. TSKK Jedność Kościan pod przewodnictwem Romana Bartkowiak w ramach środków własnych i nielicznych darczyńców podejmuje szereg działań zmierzających do popularyzacji kręglarstwa organizując między innymi każdego roku dla mieszkańców ziemi kościańskiej otwarte turnieje oraz zawody wyjazdowe w Gostyniu i w Śremie.

Niedzielne zawody były zatem szczególną okazją do uhonorowania i podsumowania 50-letniej działalności kręglarskiej prezesa TSKK Jedność Kościan.

Punktualnie o godzinie 14:00 otwarto turniej i przystąpiono do rywalizacji w najmłodszej kategorii wiekowej. Na torach zameldowało się sześcioro dzieci. W najlepszej dyspozycji tego dnia był Szymon Bartkowiak, który strącił 72 kręgle. Cztery kręgle mniej od Szymona zbił Adam Derwich (68 pkt.), a czternaście mniej Piotr Ratajczak (58 pkt.). Czwarte miejsce w kategorii dzieci zajęła Agnieszka Derwich (46 pkt.), piąte Kajetan Koller (38 pkt.), a szóste Zuzanna Ratajczak (17 pkt.).

Z kolei w kategorii młodzieży bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Oliwier Wojciechowski, który położył 175 kręgli. Drugie miejsce zajął Mikołaj Przedwojski (123 kręgle), a trzecie Oliwia Bobrowska (117 kręgli). Tuż za podium z wynikiem 106 kręgli znalazł się Tytus Koller. Piąte miejsce przypadło Zuzannie Kleina (49 kręgli).

Po zakończeniu rywalizacji w najmłodszych kategoriach wiekowych przyszedł czas na wręczenie słodkiej niespodzianki jubilatowi Romanowi Bartkowiakowi. Tort z jego wizerunkiem i symbolicznymi zdjęciami podsumowującymi jego 50-letnią działalność kręglarską wywołał u jubilata ogromne wzruszenie. – Dziękuję Wam wszystkim i jeszcze raz mówię, że nie spodziewałem się czegoś takiego, te wrażenia przeżywa się tylko raz – przemówił “Bartek”. Zgromadzeni w kręgielni kręglarze odśpiewali jubilatowi tradycyjne polskie “Sto lat”.

Następnie z gratulacjami i życzeniami pośpieszył prezes Ogniska TKKF Sokół Śrem Zbigniew Staniszewski, członek zarządu Okręgowego Związku Kręglarskiego w Poznaniu Zbigniew Mejer oraz przedstawiciel Okręgowego Związku Kręglarskiego w Poznaniu i były prezes Polskiego Związku Kręglarskiego Bronisław Bednarek, który w imieniu zarządu OZK w Poznaniu przekazał jubilatowi słowa uznania za trud włożony w rozwój kręglarstwa na ziemi kościańskiej.

– Składam gratulacje serdeczne drogiemu jubilatowi Romanowi Bartkowiakowi za pięćdziesiąt lat działań na rzecz kręglarstwa w Kościanie i w Polsce. Pragnę podziękować za nieustanne, wytrwałe starania o to, żeby w Kościanie i na ziemi kościańskiej kręglarstwo nie upadło. Dziękuję za wszelkie starania w tym kierunku, ażeby podnieść rangę sportu kręglarskiego w Kościanie i pragnę serdecznie życzyć jubilatowi wielu sił i chęci do dalszego działania, aby właśnie te jego działania przyniosły efekt materialny naszego sportu kręglarskiego w postaci kręgielni sportowej. Życzę również, aby zgromadził grono pomocników i swoich następców, którzy by nie pozwolili, ażeby kręglarstwo zginęło z krajobrazu Kościana – zakończył Bronisław Bednarek.

Roman Bartkowiak odebrał także symboliczne życzenia i upominki od prezesa Stowarzyszenia “Dobry Rzut” z Leszna Piotra Siemaszko, szefa wyszkolenia Polskiego Związku Kręglarskiego Andrzej Łoszyka, delegacji kręglarzy z Poznania oraz od członków Towarzystwa Sportowego Kręglarzy Kościańskich “Jedność”. W drugiej części jubileuszu przystąpiono do rywalizacji sportowej, w której uczestniczyli już tylko seniorzy.

W kategorii kobiet niezrzeszonych tryumfowała Aleksandra Bartkowiak, która zdobyła 283 punkty. Drugie miejsce z wynikiem 213 punktów wywalczyła Rita Książkiewicz. Podium uzupełniła Aurelia Stachowiak z dorobkiem 189 punktów. Wszystkie zawodniczki to reprezentantki klubu TSKK Jedność Kościan.

W kategorii kobiet zrzeszonych najlepszą celnością dysponowała Krystyna Kocemba, która strąciła 358 kręgli. Dziesięć kręgli mniej zbiła Magdalena Kaźmierczak, co pozwoliło jej na zajęcie drugiego miejsca. Na trzeciej pozycji z wynikiem 345 kręgli uplasowała się Maria Michałowska.

W kategorii mężczyzn niezrzeszony całe podium zajęli kręglarze z Kościana. Najlepszy wynik osiągnął Dariusz Książkiewicz, który strącił 297 kręgli. Na drugim stopniu podium stanął Krzysztof Brzóska z wynikiem 287 strąconych kręgli, a najniższy stopnień podium przypadł Adrianowi Książkiewiczowi, który strącił 278 kręgli.

W kategorii mężczyzn zrzeszonych rywalizacja o zwycięstwo toczyła się do ostatniej kolejki. Świetny wynik 361 kręgli osiągnął reprezentant TSKK Jedność Krystian Książkiewicz, który zajął ostatecznie drugie miejsce. Złoty medal wywalczył Kamil Gustowicz (366 kręgli), a brązowy Piotr Siemaszko (353 kręgle).

Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzona była także klasyfikacja drużynowa miast, w której wzięło udział 13 reprezentacji. VIII Drużynowy Turniej Miast w Kręglarstwie Klasycznym o Puchar Prezesa TSKK Jedność wygrała drużyna S.M.K. “Dobry Rzut” z Leszna (1313 pkt.). Drugie miejsce z rezultatem 1302 punktów wywalczyła drużyna TSKK Jedność Kościan 2 (Witold Zemler, Krystian Książkiewicz, Grzegorz Brodowiak, Galina Paszyńska), a trzecie drużyna Sokół Śrem I (1284 pkt.).

Tradycyjnie na zakończenie zawodów, które prowadziła para sędziowska Joanna i Sebastian Bartkowiak, wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (dzieci)

ZawodnikKategoria Miejsce
Szymon BartkowiakDzieci721
Adam DerwichDzieci682
Piotr RatajczakDzieci583
Agnieszka DerwichDzieci464
Kajetan KollerDzieci385
Zuzanna RatajczakDzieci176

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (młodzież)

ZawodnikKategoria Miejsce
Oliwier WojciechowskiMłodzież1751
Mikołaj PrzedwojskiMłodzież1232
Oliwia BobrowskaMłodzież1173
Tytus KollerMłodzież1064
Zuzanna KleinaMłodzież495

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (kobiety niezrzeszone)

ZawodnikKategoria Miejsce
Aleksandra BartkowiakKobiety niezrzeszone2831
Rita KsiążkiewiczKobiety niezrzeszone2132
Aurelia StachowiakKobiety niezrzeszone1893
Agnieszka Malicka-KollerKobiety niezrzeszone1764

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (mężczyźni niezrzeszeni)

ZawodnikKategoria Miejsce
Dariusz KsiążkiewiczMężczyźni niezrzeszeni2971
Krzysztof BrzóskaMężczyźni niezrzeszeni2872
Adrian KsiążkiewiczMężczyźni niezrzeszeni2783
Jarosław StachowiakMężczyźni niezrzeszeni2734
Karol KollerMężczyźni niezrzeszeni2685
Bartosz RatajczakMężczyźni niezrzeszeni2656
Radosław StachowiakMężczyźni niezrzeszeni2427
Sławomir KryszakMężczyźni niezrzeszeni1948
Andrzej PiętkaMężczyźni niezrzeszeni1809

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (kobiety zrzeszone)

ZawodnikKategoria Miejsce
Krystyna KocembaKobiety zrzeszone3581
Magdalena KaźmierczakKobiety zrzeszone3482
Maria MichałowskaKobiety zrzeszone3453
Galina PaszyńskaKobiety zrzeszone3444
Izabela RucińskaKobiety zrzeszone3435
Regina GawłowskaKobiety zrzeszone3426
Dorota BorowiakKobiety zrzeszone3237
Maria StachowiakKobiety zrzeszone3188
Joanna BartkowiakKobiety zrzeszone3119
Jolanta JanowiczKobiety zrzeszone30710
Dorota MatelskaKobiety zrzeszone30711
Ewa SkrzypczakKobiety zrzeszone27912
Barbara BartkowiakKobiety zrzeszone24813

Indywidualny turniej miast 20.10.2019 (mężczyźni zrzeszeni)

ZawodnikKategoria UwagiMiejsce
Kamil GustowiczMężczyźni zrzeszeni366-1
Krystian KsiążkiewiczMężczyźni zrzeszeni361-2
Piotr SiemaszkoMężczyźni zrzeszeni353-3
Marek NowakMężczyźni zrzeszeni344-4
Zenon SkrzypczakMężczyźni zrzeszeni337-5
Stanisław JanekMężczyźni zrzeszeni335w dogrywce "+33 pkt"6
Marcin MatelskiMężczyźni zrzeszeni335w dogrywce "+29 pkt"7
Marek BorowiakMężczyźni zrzeszeni333-8
Roman BartkowiakMężczyźni zrzeszeni331-9
Janusz DutkiewiczMężczyźni zrzeszeni327-10
Zbigniew StaniszewskiMężczyźni zrzeszeni318-11
Sebastian BartkowiakMężczyźni zrzeszeni317-12
Tomasz WojciechowskiMężczyźni zrzeszeni306-13
Marek MalickiMężczyźni zrzeszeni304w dogrywce "+31 pkt"14
Witold ZemlerMężczyźni zrzeszeni304w dobrywce "+18 pkt"15
Tomasz WoźniakMężczyźni zrzeszeni301-16
Marcin BobrowskiMężczyźni zrzeszeni299-17
Piotr MarszałekMężczyźni zrzeszeni298-18
Kacper PrzepiórkaMężczyźni zrzeszeni298-19
Grzegorz BrodowiakMężczyźni zrzeszeni293-20
Eugeniusz FlisikowskiMężczyźni zrzeszeni289-21
Piotr DerwichMężczyźni zrzeszeni284-22
Wiesław BrzóskaMężczyźni zrzeszeni279-23
Witalij ManujłowMężczyźni zrzeszeni260-24
Tomasz HypkiMężczyźni zrzeszeni250-25

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

Drużyna Skład Punkty Miejsce
STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW KRĘGLARSTWA DOBRY RZUT LESZNO Ewa Skrzypczak, Zenon Skrzypczak, Marek Nowak, Piotr Siemaszko 1313 I
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 2 Witold Zemler, Krystian Książkiewicz, Grzegorz Brodowiak, Galina Paszyńska 1302 II
SOKÓŁ ŚREM I Jolanta Janowicz, Krystyna Kocemba, Zbigniew Staniszewski, Woźniak Tomasz 1284 III
START POZNAŃ Maria Stachowiak, Barbara Bartkowiak, Regina Gawłowska, Kamil Gustowicz 1274 IV
RZUT OKA POZNAŃ Dorota Matelska, Piotr Marszałek, Marcin Matelski, Janusz Dutkiewicz 1267 V
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 3 – Platan Pleszew Joanna Bartkowiak, Sebastian Bartkowiak, Izabela Rucińska, Piotr Derwich 1255 VI
SOKÓŁ ŚREM II Maria Michałowska, Magdalena Kaźmierczak, Tomasz Wojciechowski, Tomasz Hypki 1249 VII
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 1 Dorota Borowiak, Wisław Brzóska, Marek Malicki, Marek Borowiak 1239 VIII
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 4 Eugeniusz Flisikowski, Aleksandra Bartkowiak, Marcin Bobrowski, Witalij Manujłow 1131 IX
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 6 Aurelia Stachowiak, Jarosław Stachowiak, Radosław Stachowiak, Stanisław Janek 1039 X
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 5 Rita Książkiewicz, Dariusz Książkiewicz, Adrian Książkiewicz, Andrzej Piętka 968 XI
TSKK JEDNOŚĆ KOŚCIAN 7 Krzysztof Brzóska, Karol Koller, Agnieszka Malicka-Koller, Bartosz Ratajczak 896 XII
EKA SADY Barbara Bartkowiak, Sławomir Kryszak, Kacper Przepiórka 740 XIII

Fot. Krzysztof Brzóska / Radosław Stachowiak

WESPRZYJ KLUB TSKK Jedność PRZEKAZUJĄC DAROWIZNĘ


Jeśli chciałabyś/chciałbyś wspomóc finansowo statutową działalność stowarzyszenia możesz dokonać dowolnej wpłaty na poniższe konto:

Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. Oddział w Kościanie
Nr konta 46 2030 0045 1110 0000 0215 2580

Tytuł wpłaty: darowizna na cele statutowe TSKK Jedność

Osoba fizyczna lub osoba prawna (firma) przekazując darowiznę na rzecz TSKK Jedność będzie mogła odliczyć kwotę przekazanej darowizny od osiągniętego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18 ust 1 pkt 1 i 7) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego określają, iż można odliczyć darowizny przekazane na rzecz organizacji pozarządowych (m.in. stowarzyszeń), jeśli prowadzą one działalność społecznie użyteczną i realizują jeden z 29 celów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Klub TSKK Jedność jest organizacją pozarządową (stowarzyszeniem), działa zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wypełnia zawarty w niej cel – “wspierania i upowszechniania kultury fizycznej” (art. 4 ust. 1 pkt 14 u.o.d.p.p.).