XX Międzynarodowy Puchar Polski „Parkiet 2012” i XII Międzynarodowy Turniej Kręglarski o Puchar Starosty Śremskiego

Sebastian Bartkowiak

Członek Zarządu Towarzystwa Sportowego Kręglarzy Kościańskich "Jedność", licencjonowany sędzia klasy III i II oraz trener - autor poniższego artykułu.
Sebastian Bartkowiak

Przez trzy dni na torach kręgielni Ogniska TKKF „Sokół” w Śremie trwała rywalizacja w XX Międzynarodowym Pucharze Polski „Parkiet 2012” i w XII Międzynarodowym Turnieju Kręglarskim o Puchar Starosty.

W oficjalnym otwarciu zawodów udział wzięli między innymi: burmistrz Śremu Adam Lewandowski, starosta śremski Piotr Ruta, prezes Okręgowego Związku Kręglarskiego w Poznaniu Henryk Kulinowski i wiceprezes Wielkopolskiego TKKF Włodzimierz Rataszewski.

XX Międzynarodowy Puchar Polski rozgrywany był w trzech kategoriach: miksty czyli pary mieszane, kobiety, mężczyźni.

Klasyfikacja mikstów (DK – Dania, D – Niemcy, D/K – Königs Wusterhausen, D/S – Seddin, D/NP – Neu-Plötzin, PL – Sokół Śrem, PL/S – Start Poznań, PL/K – Jedność Kościan):
1. Angelika Lehnhardt i Norbert Wagner (D) > 885 + 887 = 1772
2. Julia Rzyha i Daniel Kreft (PL) > 860 + 897 = 1757
3. Ewa Kuflińska i Zbigniew Staniszewski (PL) > 875 + 852 = 1727
4. Ariane Kreutzmann i Hendrik Charchulla (D) > 879 + 837 = 1716
5. Birte Vollsen i Karl Vollsen (DK) > 854 + 859 = 1713
6. Kerstin Walz i Steffen Lorenz (D/S) > 849 + 854 = 1703
7. Agnieszka Gorzelańczyk i Andrzej Ślenzak (PL) > 837 + 862 = 1699
8. Kathrin Wegner i Udo Sandow (D/NP) > 853 + 844 = 1697
9. Lea Mikkelsen i Henning Nielsen (DK) > 854 + 839 = 1693
10. Regine Loewa i René Gutschmidt (D/NP) > 818 + 869 = 1687
11. Birte Rasmusen i Søren Jensen (DK) > 808 + 870 = 1678
12. Jolanta Janowicz i Wiesław Hantkiewicz (PL) > 836 + 838 = 1674
13. Maria Michałowska i Rafał Wachowiak (PL) > 825 + 834 = 1659
14. Krystyna Kocemba i Jacek Lewandowski (PL) > 819 + 833 = 1652
15. Regina Gawłowska i Tadeusz Szurmant (PL/S i PL) > 779 + 855 = 1634
16. Elke Selle i Bernd Neumann (D/K) > 779 + 835 = 1614
17. Małgorzata Bartkowiak i Marek Świadek (PL) > 784 + 818 = 1602
18. Krystyna Łucka i Andrzej Gorzkiewicz (PL) > 758 + 837 = 1595
19. Dorota Borowiak i Marek Borowiak (PL/K) > 713 + 839 = 1552
20. Lidia Kurek i Artur Kurek (PL) > 757 + 769 = 1526

Wynik uzyskany przez Ewę Kuflińską (875) to nowy rekord Polski kobiet, a wynik uzyskany przez Daniela Krefta (897) to nowy rekord Polski juniorów.

Do finału indywidualnego rozgrywanego w sobotę kwalifikowało się pięć najlepszych zawodniczek i pięciu najlepszych zawodników z mikstów.

Końcowa klasyfikacja indywidualna kobiet:
1. Angelika Lehnhardt (D) > 885 + 860 = 1745
2. Ewa Kuflińska (PL) > 875 + 863 = 1738
3. Ariane Kreutzmann (D) > 879 + 847 = 1726
4. Julia Rzyha (PL) > 860 + 851 = 1711
5. Lea Mikkelsen (DK) > 854 + 853 = 1707
6. Birte Vollsen (DK) > 854
7. Kathrin Wegner (D/NP) > 853
8. Kerstin Walz (D/S) > 849
9. Agnieszka Gorzelańczyk (PL) > 837
10. Jolanta Janowicz (PL) > 836
11. Maria Michałowska (PL) > 825
12. Krystyna Kocemba (PL) > 819
13. Regine Loewa (D/NP) > 818
14. Birte Rasmusen (DK) > 808
15. Małgorzata Bartkowiak (PL) > 784
16. Elke Selle (D/K) > 779
17. Regina Gawłowska (PL/S) > 779
18. Krystyna Łucka (PL) > 758
19. Lidia Kurek (PL) > 757
20. Dorota Borowiak (PL/K) > 713

Końcowa klasyfikacja indywidualna mężczyzn:
1. Norbert Wagner (D) > 887 + 891 = 1778
2. Daniel Kreft (PL) > 897 + 870 = 1767
3. Roman Robaszyński (PL) > 879 + 862 = 1741
4. Søren Jensen (DK) > 870 + 842 = 1712
5. René Gutschmidt (D/NP) > 869 + 823 = 1692
6. Andrzej Ślenzak (PL) > 862
7. Karl Vollsen (DK) > 859
8. Tadeusz Szurmant (PL) > 855
9. Steffen Lorenz (D/S) > 854
10. Zbigniew Staniszewski (PL) > 852
11. Udo Sandow (D/NP) > 844
12. Henning Nielsen (DK) > 839
13. Marek Borowiak (PL/K) > 839
14. Wiesław Hantkiewicz (PL) > 838
15. Hendrik Charchulla (D) > 837
16. Andrzej Gorzkiewicz (PL) > 837
17. Bernd Neumann (D/K) > 835
18. Rafał Wachowiak (PL) > 834
19. Jacek Lewandowski (PL) > 833
20. Marek Świadek (PL) > 818
21. Artur Kurek (PL) > 769

W sobotę rozegrano również XII Międzynarodowy Turniej Kręglarski o Puchar Starosty, w którym wystartowało dwadzieścia zawodniczek i zawodników reprezentujących wszystkie państwa i kluby biorące udział w zawodach. Każdy ze startujących oddawał 60 rzutów. Prowadzono wspólną klasyfikację dla kobiet i mężczyzn.
Wyniki:
1. Daniel Kreft (PL) > 442
2. Kathrin Wegner (D/NP) > 440
3. Roman Robaszyński (PL) > 437
4. Maria Michałowska (PL) > 432
5. Andrzej Ślenzak (PL) > 432
6. Regine Loewa (D/NP) > 429
7. Henning Nielsen (DK) > 428
8. Ariane Kreutzmann (D) > 424
9. Rafał Wachowiak (PL) > 424
10. Agnieszka Gorzelańczyk (PL) > 422
11. Bernd Neumann (D/K) > 421
12. Lea Mikkelsen (DK) > 420
13. Sebastian Bartkowiak (PL/K) > 419
14. Sven Walz (D/S) > 414
15. Hendrik Charchulla (D) > 405
16. Antje Lorenz (D/S) > 385
17. Galina Paszyńska (PL/K) > 372
18. Barbara Bartkowiak (PL/S) > 371
19. Karin Borchardt (D/K) > 340
20. Maria Stachowiak (PL/S) > 335

Oficjalne podsumowanie zawodów oraz wręczenie pucharów, medali i dyplomów nastąpiło w sobotni wieczór w sali Cechu Rzemiosł Różnych.

Z okazji jubileuszowego XX Pucharu Polski wręczono pamiątkowe statuetki i inne wyróżnienia, a niespodziankę przygotowali także kręglarze z Danii i Niemiec, którzy ufundowali dwa komplety kręgli.

Wzniesiono też toast szampanem, a spotkanie zakończyło się zabawą taneczną.

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Śremie
Starostwo Powiatowe w Śremie
Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Polski Związek Kręglarski w Poznaniu
Ognisko TKKF „Sokół” w Śremie

Patronat medialny:
Tydzień Ziemi Śremskiej

Zwycięzcy Międzynarodowego Pucharu Polski (od 2004 roku):

Miksty:
2004 – Patrycja Kotkowiak i Tadeusz Szurmant
2005 – Alice Gad i Michael Wending
2006 – Christiane Gebauer i Uwe Hansen
2007 – Traute Walter i Hans Peter May
2008 – Traute Walter i Hans Peter May
2009 – Kathrin Wegner i Ronny Gutschmidt
2010 – Kathrin Wegner i Ronny Gutschmidt
2011 – Kathrin Wegner i Ronny Gutschmidt
2012 – Angelika Lehnhardt i Norbert Wagner

Kobiety:
2004 – Ewa Kuflińska
2005 – Kerstin Mashofer
2006 – Christiane Gebauer
2007 – Agnieszka Gorzelańczyk
2008 – Kathrin Wegner
2009 – Kathrin Wegner
2010 – Traute Walter
2011 – Heidi Poulsen
2012 – Angelika Lehnhardt

Mężczyźni:
2004 – Tadeusz Szurmant
2005 – Andre Franke
2006 – Jens Kohlenberg
2007 – Manfred Thoden
2008 – Roman Robaszyński
2009 – Ronny Gutschmidt
2010 – Norbert Wagner
2011 – Ronny Gutschmidt
2012 – Norbert Wagner

Zwycięzcy Międzynarodowego Turnieju Kręglarskiego o Puchar Starosty (od 2004 roku):
2004 – Ronny Gutschmidt
2005 – Andre Franke
2006 – Uwe Hansen
2007 – Bernd Neumann
2008 – Steffen Lorenz
2009 – Ronny Gutschmidt
2010 – Kathrin Wegner
2011 – Daniel Kreft
2012 – Daniel Kreft