KRĘGLE KLASYCZNE:
Rzuca się w dziewięć kręgli kulą bez otworów trzymaną w całej dłoni.
Rozgrywka toczy się na torach asfaltowych, parkietowych i nożycowych.
Długość rozbiegu wynosi 6,5 metra. Jest tzw. deska nasadzenia, z której wyrzuca się kulę (długość 5,5, szerokość 0,35 m). Natomiast na poszczególnych torach różna jest długość bieżni i szerokość toru oraz ukształtowanie nawierzchni.
Długość bieżni to w zależności od toru od 18 do 23,5 metra, a szerokość od 35 do 125 cm. Tor asfaltowy jest idealnie prosty, a tory parkietowe i nożycowe stopniowo wznoszą się, by przy polu kręgli osiągnąć 10 centymetrów przewyższenia w stosunku do początku bieżni. Są też wklęśnięcia około 3,4 mm w osi symetrii toru (nożycowy) do nawet 4,5 mm (parkietowy).
Na każdym z torów dziewięć kręgli ustawionych jest na tzw. szachownicy w specjalnych gniazdach, a prześwit między nimi wynosi 15 cm. Kula ma średnicę 16 cm.
Kręgle ustawiane są na polu w kształcie kwadratu, którego przekątna pokrywa się z osią symetrii toru. Używa się kręgli z tak umieszczonym środkiem ciężkości, że kula uderza poniżej niego. Przy zbyt silnym i nieprecyzyjnym uderzeniu kręgle mogą być wybijane w górę. W podstawie mają wydrążony otwór, w którym znajduje się metalowa tuleja ze stalową kulką wypychaną za pomocą sprężyny. Spód kręgli pokryty jest stalową płytką. Ponadto poszczególne kręgle w kręgielniach o ręcznym ustawianiu, w zależności od toru, są oznaczane paskami na szyjce o różnej szerokości, które warunkują ich miejsce ustawienia na szachownicy. Wymiary kręgli to: wysokość 400 mm, grubość 100 mm, ciężar od 1,75 do 1,85 kg.
Kule mają różne wymiary w zależności od torów – średnica 160 mm, ciężar 2,85 kg (asfaltowe), średnica 165 mm, ciężar 3,05-3,15 kg (parkietowe i nożycowe). Normy międzynarodowe przewidują rozgrywki 100 rzutów dla kobiet oraz 200 dla mężczyzn. Gra się solo, w parach lub w sześcioosobowych drużynach. Na każde 50 rzutów jest 20 minut. Za każdy strącony kręgiel przyznawany jest jeden punkt.
BOWLING:
Jest tutaj dziesięć kręgli, a kula ma trzy otwory na palce (dwa środkowe oraz kciuk). Palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki, natomiast kciuk powinien schować się cały. Pozostałe dwa palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała luźno do jej powierzchni. Jeżeli otwory są dobrze dopasowane, gracz może rzucić stosunkowo ciężką kulą bez konieczności jej ściskania. Kręgielnie są zautomatyzowane, a komputer liczy za zawodników punkty [w jednej grze można uzyskać nawet 300 punktów].
Gra składa się z 10 rund. Podczas jednej rundy można wykonać maksymalnie dwa rzuty kulą. Gdy strąci się wszystkie za pierwszym razem, jest „strike”, który ma wartość 10 oraz dodatkowo łączną liczbę punktów zdobytych podczas dwóch następnych rzutów. Jeśli nie wszystkie kręgle zostaną strącone za pierwszym razem, gracz ponawia rzut. Jeśli w nim strąci wszystkie kręgle, ma tzw. spare, czyli 10 punktów plus liczba punktów równa liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie. Jeśli nie, to dostaje tyle punktów, ile zbił kręgli. Jest to tzw. open frame – gracz otrzymuje tzw. open game, czyli tylko tyle punktów, ile strącił kręgli.
*miss - sytuacja, w której gracz w ogóle nie strąca żadnego kręgla.
Kula musi być okrągła, o obwodzie 27 cali (68,58 cm) i wadze nie większej niż 16 funtów (7,2kg). Kręgiel ma 15 cali (38,1 cm) wysokości, 4,75 (12cm) szerokości i waży od 3 funtów 6 uncji do 3 funtów 10 uncji. Tor ma 60 stóp (18ni) długości i 42 cale (1,7m) szerokości. Kręgle są ustawione na torze w formie trójkąta. Kręgiel czołowy stojący najbliżej gracza to tzw. główny kręgiel lub kręgiel numer 1. Pozostałe kręgle są oznaczone od numeru 2 do 10. Ze względu na ciężar kul, rozstaw i rozmiar otworów na palce dzielą się na dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.
RÓŻNICE:
W bowlingu mamy do strącenia kręgle ustawione w piramidy, a w kręglach klasycznych – w romb. Poza tym w bowlingu mamy w kulach trzy specjalne otwory na palce, a w kręglach rzucając, trzymamy kulę całą dłonią. Podstawowa różnica między nimi dotyczy jeszcze liczby kręgli (w kręglach klasycznych kręgli jest 9, a w bowlingu 10). O popularności bowlingu zaważyły też znacznie prostsze reguły gry, dzięki którym każda rozgrywka kończy się znacznie szybciej niż w kręglach klasycznych.
PODOBIEŃSTWA:
W obu grach chodzi o to by kulą strącić kręgle za które gracz otrzymuje punkty. Do gry potrzebne jest odpowiednie obuwie. Wymiary torów są bardzo podobne. Kula powinna być dobrana do rozmiarów palców, dłoni. Występuje linia spalonych - miejsce, gdzie należy się zatrzymać i wyrzucić kulę. Odpowiednia postawa podczas rzucania kulą jest niezwykle ważna.